TEKNİK BİLGİLER
 1. Cihazın üzerine herhangi bir eşya veya elektronik parça koymayınız.
 2. Cihazın üzerindeki delikler hava akımını sağlamak içindir , kesinlikle kapatılmamalıdır.
 3. Cihazı çalışan ve ısınan diğer bir cihaz üzerine koymayınız.
 4. Dış kasayı temizlemek için yumuşak bir bez ve kimyasal olmayan temizlik maddesi kullanın. Temizlik sırasında cihaz kesinlikle elektriğe bağlı olmamalıdır.
 5. Cihaz elektriğe takılı iken herhangi bir bağlantı yapmayın ya da herhangi bir bağlantıyı sökmeyin.
 6. Cihazı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
 7. Çocukların havalandırma deliklerinden cihaz içine yabancı cisim sokmalarına izin vermeyin.
 8. Uydu alıcısının kurulmasında mutlaka deneyimli bir teknik servis elemanı bulunmalıdır. Aksi halde cihaz tam verimli çalışmayacaktır. Ayrıca cihaza zarar verebilirsiniz. Hatta izlenebilecek olan kanalların sayısı bile kurulumu yapan kişinin deneyimine ve bilgisine bağlıdır.
 9. Mümkünse cihaza bağladığınız elektrik fişi grup fiş olmasın. Tek bir fişe takmanız cok daha iyi olacaktır.
 10. Çok yağışlı ve fırtınalı havalarda cihazı fişten çıkarmanız ve bağlantılarını kesmeniz sizin yararınıza olacaktır.
 11. Cihazınızı çok yüksek manyetik alan içeren hoparlör ve tv gibi cihazların üzerine ve yakınına koymayınız.
 12. Cihazınızdan en yüksek verimi alabilmek için , cihazı seçerken gösterdiğiniz titizliği çanak , kablo ve LNB’de de göstermenizi tavsiye ederiz.
 13. Cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız ceryan kablosunu prizden çekiniz.
 14. Cihazı aşırı toza ve mekanik titreşimlere maruz bırakmayınız.
 15. Cihaza şifre çözücü kart veya modül takarken cihazın kapalı olmasına kesinlikle dikkat ediniz.
 16. Cihaza bilgisayardan yazılım yüklerken cihaz arkasına takılacak olan RS-232 kablosunu takarken , kesinlikle cihazın kapalı olmasına dikkat ediniz.
 17. Cihazınızın arkasındaki seri numarası ile garanti belgesindeki seri numarasının aynı olması gerekmektedir. Lütfen kontrol ediniz. Cihazı aldığınız yerde cihazların garanti belgeleri karışmış olabilir. Lütfen garanti belgenizi doğrusu ile değiştiriniz.
 18. Cihazın kurulum aşamasında LNB’ye takılı olan kabloya su girişi olmaması için kapağın takılmasına dikkat ediniz. Aksi halde cihazınıza kablodan su girebilir ve su sebebi ile oluşan arızalar garanti kapsamına girmez.
 19. Cihazdan cihaza veya bilgisayardan cihaza yazılım yüklerken modül veya smart kart takılı olmamasına dikkat ediniz.
 20. Cihazdan cihaza yazılım yüklerken, uydu alıcıların aynı model olmasına dikkat ediniz.
 21. Cihazdan cihaza ve bilgisayardan cihaza yazılım yükleme işleminde tavsiyemiz, yükleme işlemi bittikten 10 - 15 saniye sonra RS-232 kablosunu sökmenizdir.
 22. Cihazı sarsmadan üst tarafı yukarı gelecek şekilde taşıyınız.
 23. Birden fazla cihazı üst üste koymayınız.
 24. Taşıma sırasında cihazı ambalajında muhafaza ediniz.
1

Çanak ayarınızı özel olarak yaptırın ;

Çanak ayarınız, kanalları uydu alıcınız aracılığı ile izleyebilmeniz için çok önemlidir. Eğer çanağınız profösyonelce ayarlanmamış ise, sinyal seviyesi düşük olan bazı kanalları izleme fırsatınız olmayacaktır. Çanak ayarı için profesyonel ayar cihazı kullanan bir teknik servise başvurunuz.

2

Belirli aralıklar ile yeni kanal taraması yapın ;

Türksat uydusu üzerinden verilen özel bir hizmet ile Eas Promo kanalı üzerinden yapacağınız uydu taramasında , uyduya eklenen tüm yeni kanallar listelenecektir. Yeni bir kanalın geldiği haberini aldığınızda ya da herhangi bir kanalınız izlenemez duruma geldiğinde Eas Promo kanalı üzerinden uydu taraması yaptırınız. Böylelikle sürekli tek tek frekans eklemeden en yeni kanalları kolayca bulabilirsiniz. Ancak bazı kanallar ( Cnbc-e paketi gibi ) bu uydu taramasında düşmeyebilir. Bu kanalları internetten bulacağınız yeni frekansları yardımı ile cihazınıza tek tek eklemeniz gerekmektedir.

3

Tüm kanalları gezerek özel kanal listenizi düzenleyin

Dijital uydu yayınları gün geçtikçe çoğaldığından bu kanalları takip etmek de güçleşmektedir. Çoğu kişi kalitesinin farkında olmadığı birçok kanalı bu yüzden izleyememektedir. Hatta bu kanal çokluğunda kaliteli kanalların farkına varamamaktadır. Bu yüzden siz de yeni bir uydu kanal taraması yaptıktan sonra tüm kanalları gezerek beğendiğiniz kanalları listenizin başına alınız. Kullanıcılar genellikle ilk 20 kanaldan sonraki kanalları gezmeye üşenirler. Bu yüzden kanal listeniz zamanınızı iyi değerlendirmeniz açısından önemlidir.

4

Gereksiz kanalları silin ;

Yerli dijital kanalların sayısı bugün 185 civarıdır. Ancak muhtemelen bu kanalların sadece 50′ye yakını sizin ilgi alanınıza girmektedir. Siz de sizin ilgi alanınıza girmeyen bu kanalları kanal listenizden silerek hem zamandan kazanın hem de cihazınızın daha hızlı çalışmasını sağlayın. Birçok gereksiz reklam kanalını ve kalitesiz müzik kanallarını silmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5

En iyi görüntü kalitesi için Scart Kablo kullanın ;

Cihazınız ile televizyonunuz arasındaki bağlantı görüntü kalitesini büyük oranda etkiler. En yüksek görüntü kalitesine ulaşmak için Scart kablosu kullanmanız gerekmektedir. Ancak bunun için televizyonunuzda Scart girişi bulunmalıdır. Scart kablosu kullanmadan önceki ve sonraki görüntü kalitesi sizi şaşırtabilir.

1 . Sinyal seviyesi düşük, problem nedir?
 1. Çanaktan gelen kablonun dijital uydu alıcınızın girişine tam olarak yerleştirilmemesi sinyal seviyesinin düşüklüğüne sebep olabilir. Lütfen kabloyu sağlam bir şekilde yerleştiriniz.
 2. DiseqC ( birleştirici ) ‘nin kablo çıkış ve girişlerinde problem olabilir. Lütfen kablo giriş ve çıkışlarını kontrol ederek sağlamlaştırınız.
 3. LNB’nin yerine tam olarak oturmaması sinyal seviyesinin düşüklüğüne neden olabilir.
 4. Çanak önünde herhangi bir engel olabilir ( sarmaşık , ağaç vb. ) , bu engeller kaldırılmadığı sürece sinyal seviyesi yükseltilemez.
 5. Karlı havalarda çanağınızın üstünü kar kaplamış olabilir. Böyle bir durumda çanak sinyalleri toplayarak LNB’ye iletemez ve sinyal seviyeniz azalır ya da tamamen gider.
2 . "Sinyal yok" uyarısı alıyorum, sorun nedir?
Eğer cihazınız “Sinyal Yok” uyarısını veriyorsa bu demektir ki uydudan gelen sinyallerin çanak ve lnb aracılığı ile cihazınıza ulaşmasında bir problem var. İşte bu problemin çözümleri ;

 1. İlk olarak lütfen çanaktan dijital uydu alıcınıza gelen kablonun yerine sıkı bir şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol ediniz. Eğer bu kablo uydu alıcınızın girişine tam olarak oturmamışsa sinyal seviyesinin azalması ya da hiç gözükmemesi problemleri yaşanabilir. Eğer probleminiz bu ise kabloyu tam olarak oturttuğunuzda sinyal geri gelecektir.
 2. Lütfen diseqC ( birleştirici ) ayarlarınızı kontrol ediniz. DiseqC Lnb’lerden gelen iki kabloyu birleştiren küçük bir aygıttır. Kablo diseqC’in 1. girişine bağlı ise , cihazınızın menüsünde , uydu ayarları içinde sinyalini bulmaya çalıştığınız uydunun ayarlarında diseqC seçimine gelerek “1″ ya da “A” seçeneklerini bularak kayıt edin. Kablo birleştiricinin 2. , 3. veya 4. çıkışlarından da gelebileceği için lütfen bu bölümde diseqC seçeneklerini tarayınız. Önce 1(A) , sonra 2(B) , sonra 3(C) ve en son olarak 4(D) ‘ü deneyiniz. Eğer diseqC ayarlarınız bozuk ise bu dört seçeneği denediğinizde sinyali tekrar bulabileceksiniz.
 3. Eğer probleminiz hala devam ediyor ise kotrol etmeniz gereken 3. nokta diseqC’nin kablı giriş ve çıkışlarıdır. Bu bölümlerde herhangi bir lnb’den gelen ve diseqC’den çıkan herhangi bir kablo yerinden oynamış olabilir. Bu kabloları kontrol ediniz. Eğer herhangi bir kablo yerinden oynamış ise bu kabloları yerine eskisi gibi takarak sinyali tekrar bulabilirsiniz.
 4. Problem hala devam ediyor ise çanak ayarınız bozulmuş olabilir. Çanak ayarınızı düzeltmesi için civarımızdaki teknik servislerden birine ulaşınız. Çanak ayarınızı teknik servis ücreti karşılığı en güzel şekilde yapacaklardır.
 5. Eğer probleminiz kablo , diseqC ayarları , çanak ayarı ve diseqc çıkışlarından kaynaklanmıyor ise beşinci olarak kotrol etmeniz gereken nokta diseqC’nin kendisidir. DiseqC yağmurlu ve karlı havalarda zarar görebilir. Piyasada 10-15 $ civarında olan yeni bir diseqC alarak eskisinin yerine takabilirsiniz. Eğer diseqC arızasi ise , yenisini taktığnızda sinyal geri gelecektir.
 6. Eğer problem diseqC ile ilgili değil ise LNB’nizi kontrol etmenin zamanı gelmiştir. LNB’ler yağmurlu ve karlı havalarda zarar görebilirler. Yeni LNB’ler piyasada ortalama olarak 15-20 $ civarında satılmaktadır. Eğer probleminiz LNB’den kaynaklanıyor ise , yeni LNB’nizi taktıktan sonra sinyal geri gelecektir.
 7. Tüm bu ayarları yaptıktan sonra hala sinyal yok ise , herhangi başka bir uydu alıcısını kendi uydu alıcınız ile yer değiştirerek bir deneme yapınız. Eğer yeni uydu alıcısında sinyal var sizinkinde yok ise artık cihazınızın teknik servise gitme vakti gelmiş demektir. Cihazlar bu tür problemleri bulunduğunuz semtin elektrik sisteminden kaynaklanan bir hata sonucunda gösterirler. Cihazın içindeki teknik detaylardan bahsetmeye gerek yoktur. En kısa zamanda cihazınızın garanti belgesi ile cihazınızı aldığınız yerden önerilecek olan teknik servise gidiniz. Ancak şunu biliniz ki her arıza garantiye girmemektedir. Cihazın kendiliğinden bir problem yaratması halinde garanti geçerlidir. Diğer arızalar ( içine su dökmek , semtinizin elektrik sisteminden doğacak problemler vb. ) garanti kapsamına girmez. Bu tür arızalar için teknik servise arızanızın boyutuna göre 20$ ‘dan 100$ ‘a kadar uzanabilecek teknik servis ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu duruma düşmemek için cihazınızın üstünü örtmeyiniz , kalorifer ya da herhangi bir işi kaynağının yakınına cihazınızı koymayınız , cihazın üstüne vazo koymayınız. Aksi taktirde cihazınız garanti kapsamına girmeyen arızalar geçirebilir.
3 . Cihaza elektrik gelmiyor, problem nedir?
Eğer dijital uydu alıcınıza elektrik gelmiyorsa problem ciddi olabilir.

 1. Öncelikle cihazınızı elektriğe bağladığınızdan emin olun. Cihazı elektriğe bağladığınız noktayı kontrol ediniz. Cihazı başka bir prizde deneyiniz. Eğer başka bir prizde cihaza elektrik geliyor ise eski prizinizi değiştiriniz.
 2. Eğer problem prizden kaynaklanmıyorsa cihazınızın arka tarafındaki power tuşunu kontrol ediniz. Bu tuş “ON” iken cihaza elektrik gelir “OFF” iken elektrik gelmez. Eğer bu tuş “OFF” durumunda ise lütfen “ON” durumuna getiriniz.
 3. Eğer cihazınızda ON ve OFF tuşları yok ya da problem prizde değil ise artık cihazınızın arızalandığından emin olabilirsiniz. Bu tür arızalar genellikle bulunduğunuz semtin elektrik sistemi ile ilgili problemlerden kaynaklanmaktadır. Yıldırım düştüğünde meydana gelebilecek elektrik kesintileri esnasında cihazınız zarar görebilir. Böyle durumlarda cihazınızı fişten çekmek mantıklıdır.
Lütfen cihazınızı garanti belgesi ile bulunduğunuz semtteki yetkili teknik servise götürünüz. Eğer arıza cihazın kendinden kaynaklanıyor ise teknik servis herhangi bir ücret almayacaktır. Ancak problem sizin yanlış kullanımınızdan kaynaklanıyor ise gerekli teknik servis ve parça değişim ücretleri sizden alınacaktır.
4 . Uydu alıcısını çeşitli cihazlara nasıl bağlayabilirim?
Uydu alıcınızı Tv , DVD ya da Hi-Fi sisteminize bağlamanın birkaç yolu vardır. İhtiyaçlarınıza en iyi şekilde uyacak şekilde sisteminizi kurmak için yardım konusunda yerel dağıtıcınıza başvurunuz.

1. Uydu alıcının bir TV setine bağlanması :

Eğer Tv’niz scart donanıma sahip ise , uydu alıcınızı bir tv setine scart ile bağlayabilirsiniz. Buna alternatif olarak A/V , tv çıkışı (UHF) ya da S/Video jaklarını kullanabilirsiniz.

2. Uydu alicinin DVD sistemine baglanmasi :

DVD’den gelen scart jakını uydu alıcının arkasına takınız. A/V, tv çıkışı /UHF) ya daS/Video jaklarını da kullanabilirsiniz.

3. Uydu alıcının Hi-fi sistemine bağlanması :

Uydu alıcı üzerinde bulunan S/PDIF , AUDIO L/R jaklarına bağlanan bir RCA stereo kablosunu , Hi-fi sisteminiz üzerinde bulunan LINE , AUX , SPARE ya da EXTRA giriş jaklarına bağlayınız.

4. Uydu alıcının dijital ses sistemine bağlanması :

S/PDF koaksiyel girişine sahip bir DAC’iniz var ise , daha yüksek kalitede ses çıkışının tadını çıkarmak için uydu alıcınızı bu cihaza bağlayabilirsiniz.

5. Loop Through :

Eğer başka bir analog ya da dijital uydu alıcınız var ise aynı lnb’yi kullanmak istiyorsanız onu loop through jakı üzerinden bağlayabilirsiniz. Koaksiyel kablonun bir ucunu uydu alıcınız üzerinde bulunan LNB girişine (LNB IN) bağlayınız.
5 . Ekrana görüntü gelmiyor, problem nedir?
 1. Eğer cihaza elektrik geldiği halde tv ekranına görüntü gelmiyor ise büyük bir ihtimalle tv ile uydu alıcınız arasındaki kablolar yanlış takılmıştır. Eğer scart kablo kullanıyorsanız , bu kabloyu uydu alıcınızın arkasındaki TV yazan sokete takınız. Ardından kablonun diğer ucunu televizyonunuzun scart girişine bağlayınız.
 2. Eğer kablolar doğru takıldığı halde tv ekranına görüntü gelmiyor ise kumandadan AV tuşuna basmayı unutmuş olabilirsiniz. Cihazınızı scart kablo ile bağlıyorsanız yayını televizyon modunu AV ‘ye geçirmek zorundasınız. Kumandadan AV tuşuna basarak yayını izleyebilirsiniz.
 3. Eğer dijital uydu alıcınız ile televizyonunuzu normal kablodan bağlıyor iseniz herhangi bir kanal üzerinde genel arama yapmak ve dijital yayını aramak zorundasınız. Yayını bulduktan sonra o kanalı kayıt etmeli ve televizyonu her açışınızda dijital yayınları o kanalın üzerinden izlemelisiniz.
6 . Görüntü var ama ses yok, problem nedir?
 1. İlk olarak şunu biliniz ki televizyon ve uydu alıcının ses ayarları farklı iki kumandadan yapılmaktadır. Önce televizyon kumandasından televizyonun sesini açınız ardından uydu alıcınızın kumandasından sesi açınız. Eğer problem ses seviyelerinden kaynaklanıyorsa bu yöntem probleminizi çözecektir.
 2. Kumandalarınızın herhangi birinde MUTE (sessiz) tuşu basılı kalmış olabilir. Bu tuş sesin tamamen kesilmesini sağlar. Sesin geri gelmesi için tekrar MUTE tuşuna basınız.
 3. Kumandayı uydu alıcınızın alıcısına doğru tuttuğunuzdan emin olun.
 4. Uydu alıcınız ve televizyonunuz arasındaki bağlanyının sağlamlığını kontrol ediniz. Eğer scart kablo tam olarak yerine oturmamışsa bu tür problemlerle karşılaşabilirsiniz.
7 . Sinyal seviyesi yüksek ama yayında kırılmalar var, problem nedir?
 1. Büyük bir ihtimalle çanağınızın önüne sinyal almasını engelleyecek bir engel çıkmıştır. Bu engel büyük ihtimalle ağaç dalı , sarmaşık veya kış aylarında karlanma olabilir.
 2. Ayrıca sinyalin yüksek olması çanağın tam olarak ayarlandığının kesin kanıtı değildir. Çanak ayarının en yüksek kalitede yapılabilmesi için , çanağı takan teknik servis ekibi daha profosyonel cihazlar kullanmalıdır. Elle ya da basit aletlerle yapılan çanak ayarları genellikle problem yaratmaktadır.
8 . Kumanda çalışmıyor, problem nedir?
 1. İlk olarak pilleri kontrol ediniz. Piller yanlış yerleştirilmiş veya bitmiş olabilirler.
 2. Uydu alıcınızın kumanda ile iletişimini sağlayacak olan alıcı panel cihazınızın ön tarafında yer almaktadır. Eğer bu panelin önü herhangi bir engel ile kapanmışsa kumanda ile cihaz arasındaki iletişim kopacak ve kumandanız görevini yerine getiremez duruma gelecektir. Lütfen cihazınızın ön panelinin etrafındaki engelleri kaldırınız.
 3. Kumandayı uydu alıcınızın ön panelinde bununan alıcıya doğru tutunuz.
9 . Yeni çıkan kanalları frekans eklemeden nasıl bulabilirim?
Uydu alıcınızın kanal ekleme bölümüne gelerek 11734 frekans 3291 sembol oranı ve Horizontal özellikleri ile yeni bir kanal ekleyiniz. Bu kanal üzerinden ” Şebeke : AÇIK ” ya da ” Network : ON ” seçeneklerini işaretleyerek kanal araması yaptırınız. Tüm yeni kanallar düşecektir.

Eğer kör tarama yapabilen bir cihazınız var ise uydu alıcınızın kanal arama bölümüne girdiğinizde arama yapmadan önce ” Şebeke : AÇIK " ya da"” Network : ON ” seçeneklerini işaretlerseniz yeni çıkan tüm kanalları tek tek frekans eklemeye gerek kalmadan düşürebilirsiniz.

Bu taramayı 15 günde bir yaparsanız yeni çıkan tüm kanalları izleyebilirsiniz.

EUTELSAT 3WA Kapsama Alanı

10 . DIGITURK hangi uydudan yayın yapmaktadir?
DIGITURK, Eutelsat W3 7° Doğu frekansından yayın yapmaktadır.
11 . DIGITURK hangi şifreleme sistemini kullanmaktadır?
DIGITURK'ün şifreleme sistemi CryptoWorks'tur.
12 . DIGITURK yayınlarını seyredebilmek için ne tür bir teknik altyapı gerekir?
DIGITURK'ü Batı Avrupa'dan seyredebilmek icin:

13 . DIGITURK EURO receiverların teknik özellikleri nelerdir?
DIGITURK EURO markalı receiver'lar, hem Cryptoworks modül içinde gömülü, hem de FTA (free to air) olma özelliklerini taşımaktadir. Daha detayli bilgiyi aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.
14 . DIGITURK EURO RECEIVER TEKNİK ÖZELLİKLERİ
TV veya radyo programı : 2000 kanal
Dijital Audio (SPDIF) : -
Modül girişi : Smart Card girişi var
Embedded Modül :
Menü kontrolü : 2 dilde
Ortak arabirim modülleri destekleme : -
LNB Loop Through - başka bir uydu alıcısına bağlantı : Evet
Favori kanal listesi : Evet
Tüm kanallarda şifre olanağı : Evet
DVB elektronik program rehberi (EPG) : Evet
Zamanlayıcı : 5 adet
Bütün dijital yayınları otomatik olarak programlama : Evet
Dijital transponder şiddetini gösteren bar : Evet
Çocuk kilidi : Evet
Ses çıkışlarında seçilebilir ses kanalları : Evet
RCA soket : 3 adet (Video,Ses Sağ ve Sol)
Sayısal sinyaler için sinyale kilitlendiğini gösterir LED :
Temel fonksiyonlar için ön panel tuşu : 8 adet
Uzaktan kumanda : Çok fonksiyonlu
Scart girişi : 2 adet (TV, AUX, VCR)
DISeqC :
Uydu anten kablosu için F tipi giriş : Evet
LNB kontrol : Evet
C/Ku band anahtarlaması : Evet
Seçilebilir LNB local osilatör frekansı : 8 adet
Sessiz çalışma (mute) fonksiyonu : Evet
Dijital kanallarda CD kalitesinde ses : Evet
ZIF (Zero-IF) dijital tuner : Evet
ZIF Dijital Tuner frekans aralığı : 950 ~ 2150 MHz
ZIF Dijital Tuner sinyal giriş seviyesi : -25 ~ -65dBm
Sayısal demodülasyon : QPSK ve FEC (2-45 Msps), SCPC/MCPC
Sayısal video : MP @ ML, PAL, 4:3/16:9
Sayiısal ses : MPEG I&II, 32/44.1/48 KHz örnekleme frekansı
Sayısal OSD : 256 Renk, 720x576 piksel (PAL)
Sayısal çözümleme : PAL
Sayısal video çıkışı : PAL
Standby`da LNB Güç Kesimi : Evet
LNB hattı kısa devre ve aşırı akım koruması : Evet
PLL RF modülatör çıkışı (UHF Ch. 21-69 PAL G/I/K) -
Otomatik FEC arama :
Sistem anahtarlama (TV Radyo Dekoder) : Evet
15 . DIGITURK EURO markalı receiverların kurulumunda nelere dikkat edilmelidir?
 1. DIGITURK EURO marka Digital kutular, kullanılmadan önce mutlaka menüden tüm kanallar silinmelidir. (OPTS>Kurulum>Tüm Kanallari Sil)
 2. Yukarıdaki işlem gerçekleştirildikten sonra, menuden DIGITURK kurulumu için Kolay Kurulum seçeneği işaretlenmelidir. (OPTS>Kurulum>Kolay Kurulum)
 3. DiseqC kullanilması durumunda ise; mutlaka DiseqC modu "Açik" konuma getirilmelidir. OPTS>Kurulum>Gelişmiş Kurulum menüsüne girilerek bu bölümdeki Eutelsat W3 uydusuna ait özelliklerin yer aldığı ekranın alt tarafindaki DiseqC 1.2 seçeneği "Kapalıi" konumdan "Açık" konuma getirilmelidir.
 4. DIGITURK EURO marka Digital kutunun yazılım sürümününde en son yazılım versiyonu olmasına dikkat edilmelidir.
1 . Digikutu'yu bekleme (stand-by ) konumuna nasıl alabilirim?
Yeni kanal ve hizmetlerimizi size ulaştırabilmemiz için, televizyon seyretmediğiniz zamanlarda Digikutu’nuzu kırmızı ışık yanar konumda (standby) bırakınız. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

2 . Bazı kanalları izleyemiyorum, ne yapmalıyım?
Digikutu’nuzu kırmızı ışık yanar (stand-by) konuma alıp elektrik kablosunu çıkartınız ve tekrar takınız. 10 dakika kadar bekleyiniz ve tekrar çalıştırınız.
Daha önce izleyemediğiniz kanalların bu işlemden sonra izlenip izlenemediğini kontrol ediniz.
Bu kanallar hala izlenemiyorsa kanal kurulumu yapmanız gerekmektedir.Bu işlemlerden sonra sorun devam ediyorsa, + 49- (69) 2222 7959 numaralı telefondan müşteri hizmetleri hattımıza ulaşıp destek alabilirsiniz.
3 . Ekranımda siyah görüntü alıyorum, ne yapmalıyım?
4 . Görüntü / ses alamıyorum, ne yapmalıyım?
5 . Görüntü var ses yok, ne yapmam gerekir?
 1. Scart soket kablonuz bozuk olabilir.
 2. Kanal ayarlarında ve çanak seçiminde sorun bulunabilir.

Eğer bir radyo kanalını dinlemeye çalıştığınızda sorun var ise, önce digikutuyu kapatınız, sonra digikutunuzun fişini çekiniz,5 dakika bekleyiniz. Fişi takınız. Ekranda önce boot, sonra stby (standby) yazısını görünce, tekrar açınız ve kanal kurulumunu tekrar yapınız. Uydu ayarlarınızın kontrolü icin + 49- (69) 2222 7959 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize ulaşıp destek alabilirsiniz.
6 . Sinyal seviyesinde azalma var, ne yapmalıyım?
Sinyal seviyenizde azalma olduğunda ekranınızda “sinyal seviyesinden azalma var. Lütfen bağlantılarınızı kontrol ediniz” mesajı çıkar. Bu durumda öncelikle digikutunuzun arkasındaki uydu kablo bağlantısının bağlı olup olmadığından emin olunuz. Bağlıysa, aşağıdaki kontrolleri yapınız.
7 . Kumandam ile işlem yapamıyorum, ne yapmalıyım?
Digikumanda’ nızla işlem yapamıyorsanız, sırasıyla aşağıdaki konrolleri yapınız:

8 . Digiturk'ü izleyemiyorum, hiç görüntü yok ne yapmalıyım?
Digiturk yayınlarından görüntü alamıyor iseniz, sırasıyla aşağıdaki konrolleri yapınız:
 1. opts tuşuna basınız
 2. Ayarlar menüsüne basınız
 3. Kurulum ayarlarına basınız
 4. Çanak kurulumuna geliniz, ayarları kontrol ediniz.
 5. Çanak kurulumundan çıkınız 1 kere back tuşuna basınız.
 6. Kanal kurulumuna geliniz. Kanalları kurunuz.

  Sinyal seviyesi yok veya az ise:
 7. Receiver a giren "beyaz" kabloyu kontrol ediniz.
 8. Çanak anten ve üzerindeki lnb yi kontrol ediniz.

Uydu sinyal seviyesini kontrol ediniz sinyal seviyeniz %50` nin altında olmadığından emin olunuz.
9 . Kanalların Ayarlanması :

Genel olarak her receiverın kanal ayarlaması şu şekildedir ;

Kumandanın Menu ( M , OPTS ) tuşuna basılır. Ekranda Menu – Kurulum – Anten Ayarları öğelerini kullanarak üyenin antenin yönü öğrenilerek anten seçeneği Turksat 2A veya Eutelsat W3A 7° olarak seçilmelidir .

LNB Frekansı universal seçilmeli, 22 Khz. Ton anahtarı kapalı olmalıdır.

DiSEqC girişi , eğer tek bir anten kullanılıyorsa kapalı konumda , birden fazla anten kullanılıyorsa Digiturk yayınlarını izlemeye ayarlanmış antenin kablosunun hangi girişinden ise o seçilmelidir ( A/B/C/D )

LNB Gerilimi’nin , standart seçilmesi gerekmektedir.

LNB Besleme seçeneği açık tutulmalıdır.

Tüm bu ayarları yaptığınızda kumandanın OK tuşuna basarak arama menüsüne geçebilirsiniz.

Arama menüsünde ;

Anten seçeneğini üyenin yayın izlemek için seçtiği Turksat 2A veya Eutelsat W3 olarak ayarlayınız.

Frekansı Turksat için 11.729 , W3 icin 11.492 olarak kumandadan giriniz.

Polarizasyonu Vertical ( V ) , Dikey olarak ayarlayınız.

Sembol hızını Turksat için 15.555 , W3 icin 30.000 olarak giriniz.

FEC ayarını otomatik konumuna getiriniz.

AG aramayı “evet” seçiniz. Böylece birçok transponder deki kanalları ayarlayınız.

Otomatik atla yı “hayır” seçiniz , evet seçerseniz şifresiz kanalları bulur.

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra arama yapılması içn kumandanın OK tuşuna basılır. Kanal araması yapıldıktan sonra bulunan kanalları kaydetmek için kumandanın OK tuşuna basılıp kanallar hafızaya alınır,

Yukarıdaki değerleri doğru olarak verdiğimiz zaman ekranın altında bulunan sinyal çubuğu ve kalite çubuğu düzeyi yüksek olur . Sinyal seviyesini gösteren işaretin düşük olmasınn nedeni çanak veya anten ayarlarının yanlış olmasıdır.